Umowy cywilnoprawne wliczane do stażu pracy od 1 stycznia 2026 - projektowane zmiany w prawie

Autor
Kinga Kowalska-SzuraOd 1 stycznia 2026 roku B2B i umowy cywilnoprawne będą wliczane do stażu pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który wprowadza istotne zmiany w sposobie naliczania stażu pracy. Zgodnie z nowymi przepisami, do stażu pracy będzie można zaliczyć nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale również czas wykonywania pracy w ramach m.in. umów cywilnoprawnych, w tym samozatrudnienia (B2B)
JAK JEST OBECNIE?
Obecnie zarówno staż pracy u danego pracodawcy (staż zakładowy), jak i ogólny staż pracy (u wszystkich pracodawców) obejmuje zasadniczo jedynie okresy zatrudnienia na podstawie stosunku pracy. Osoby, które wcześniej pracowały na podstawie umów cywilnoprawnych lub w ramach działalności B2B, nie mogą uwzględnić tych okresów przy naliczaniu uprawnień pracowniczych.
W praktyce oznacza to dla nich mniej korzystne warunki zatrudnienia — na przykład krótsze okresy wypowiedzenia, mniejszą liczbę dni urlopu czy niższe odprawy.
CO MA SIĘ ZMIENIĆ?
Nowelizacja przewiduje, że do ogólnego stażu pracy będą wliczane również okresy wykonywania pracy na innej podstawie niż stosunek pracy. W szczególności dotyczy to:
- wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług (w tym także umowy uaktywniającej dla niań opiekujących się dziećmi);
- prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej;
- bycia wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o., a także wspólnikiem spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej;
- okresu zawieszenia działalności gospodarczej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem — pod warunkiem, że za ten czas
- zostały opłacone składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe;
- udokumentowany, przebyty za granicą u pracodawcy zagranicznego okres wykonywania innej niż zatrudnienie pracy zarobkowej.
Do ogólnego stażu pracy zaliczone zostaną także okresy wykonywania pracy lub działalności co do zasady niestanowiącej tytułu do ubezpieczeń społecznych, np.:
- okres skorzystania przez przedsiębiorcę z uprawnienia „ulgi na start”,
wykonywanie pracy na podstawie umowy o świadczenie usług przez uczniów szkół ponad podstawowych lub studentów do ukończenia przez nich 26. roku życia.
Jeśli zlecenie było realizowane lub usługi świadczone na rzecz obecnego pracodawcy, wówczas okres wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług zawartej z tym pracodawcą będzie wliczany nie tylko do ogólnego, ale także do zakładowego stażu pracy.
Umowy o dzieło nie będą wliczane do stażu pracy
Dzięki wprowadzanym zmianom, niektórzy pracownicy szybciej uzyskają dostęp do szeregu uprawnień, takich jak m.in.
- pełny wymiar urlopu wypoczynkowego,
- dłuższe okresy wypowiedzenia,
- wyższe odprawy
WEJŚCIE W ŻYCIE
Uprawnienia pracownicze wynikające z doliczenia wskazanych wyżej okresów będą przysługiwać od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 stycznia 2026 roku.
Nowe przepisy będą działały wstecznie — obejmą zatem cały przebieg kariery zawodowej pracowników. Potwierdzeniem odpowiednich okresów zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku pracy zarobkowej za granicą (inne formy niż stosunek pracy), okresy te będą weryfikowane na zasadach ogólnych postępowania dowodowego, co oznacza, że to po stronie pracownika będzie leżał obowiązek ich udokumentowania.
DZIAŁANIA, KTÓRE POWINNI PODJĄĆ PRACODAWCY
Chcąc odpowiednio przygotować się do nadchodzących zmian, pracodawcy powinni:
- przeanalizować historię zatrudnienia obecnych pracowników i oszacować wpływ nowych przepisów na koszty wynagrodzeń oraz świadczeń;
- zweryfikować i w razie potrzeby zmodyfikować wewnętrzne akty prawa pracy (np. regulaminy pracy);
- zabezpieczyć środki finansowe na pokrycie zwiększonych zobowiązań pracowniczych;
- poinformować pracowników o nowych regulacjach oraz ich praktycznych konsekwencjach.
Kinga Kowalska-Szura
Mam na imię Kinga - jestem adwokatką, która swoje doświadczenie zdobyła w prawie HR i obsłudze pracodawców.
Prowadząc sprawy moich klientów zauważyłam, że firmy rozwijają się i transformują cyfrowo na wielu polach, niemniej działy HR nie były dotąd w tej zmianie technologicznej uwzględniane.
Dlatego też postanowiłam to zmienić i stworzyć dla działów HR narzędzie, które w pełni je doceni i wesprze w codziennych zadaniach.
W ten sposób powstało emplohouse - platforma do zarządzania elektronicznymi aktami osobowymi pracowników.