Odpowiedzialność pracodawcy za mobbing
Mobbing
2025-04-04 14:00

Autor
Kinga Kowalska-SzuraPracodawca ponosi odpowiedzialność za mobbing w miejscu pracy, gdy nie podejmuje skutecznych działań mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do obowiązków pracodawcy należy aktywne zapobieganie mobbingowi poprzez wdrażanie odpowiednich procedur, regularne szkolenia pracowników oraz monitorowanie sytuacji w miejscu pracy.
Niedopełnienie tych obowiązków może skutkować odpowiedzialnością pracodawcy. W razie sporu sądowego będą liczyły się konkretne, proaktywne działania a mianowicie to:
- czy pracodawca edukował swój zespół prowadząc cyklicznie szkolenia,
- czy stworzył kanał zgłoszeń,
- czy przyglądał się atmosferze panującej w pracy,
- czy wyciągał wnioski w oparciu o te obserwacje.
Zamiast czekać na skargi, pracodawca powinien tworzyć kulturę otwartej komunikacji.
Niebagatelne znaczenie ma to:
- czy pracodawca wprowadził ankiety,
- czy inicjował rozmowy,
- czy menedżerowie udzielali rzetelnego feedbacku podwładnym.
Również postawa otwartości pracodawcy i aktywne zachęcanie do zgłaszania swoich wątpliwości do wytypowanego zespołu - merytorycznie przygotowanych pracowników, cieszących się nieposzlakowana opinią i autorytetem - będzie zachęcała do dialogu.
Warto zastanowić się nad egzekwowaniem przyjętych standardów i podejmować takie działania, które urzeczywistnią założenia przyjętej polityki w codziennych interakcjach.
Pracownicy powinni być wyedukowani, a tym samym świadomi czym jest mobbing. Niejednokrotnie błędnie za mobbing pracownicy uznają krytykę wykonywanej przez nich pracy wyrażaną przez przełożonego. Tymczasem ta jest dopuszczalna, o ile niesie za sobą neutralny komunikat. Nie każde zachowanie, które nie spodobało się pracownikowi w miejscu pracy, będzie od razu mobbingiem.
Polityka zgłoszeń i kontrola zgłaszanych zachowań powinny być tak zaprojektowane i dostosowane do organizacji, ażeby przynosiły korzyść a nie ładnie wyglądały tylko na papierze.
Potrzebujesz wsparcia w przeszkoleniu załogi, opracowaniu ankiet, przygotowaniu polityki skrojonej na miarę i dostosowanej do Twojego przedsiębiorstwa? Pomogę. Umów spotkanie.
CEO
Kinga Kowalska-Szura
Mam na imię Kinga - jestem adwokatką, która swoje doświadczenie zdobyła w prawie HR i obsłudze pracodawców.
Prowadząc sprawy moich klientów zauważyłam, że firmy rozwijają się i transformują cyfrowo na wielu polach, niemniej działy HR nie były dotąd w tej zmianie technologicznej uwzględniane.
Dlatego też postanowiłam to zmienić i stworzyć dla działów HR narzędzie, które w pełni je doceni i wesprze w codziennych zadaniach.
W ten sposób powstało emplohouse - platforma do zarządzania elektronicznymi aktami osobowymi pracowników.